Bob Marley

muzyka i koncerty Bob Marley - prekursor reggae.Któż nie zna Boba Marleya? Miłośnicy reaggae, ska, rocka i wielu wielu innych gatunków muzycznych znają tego jamajskiego artystę, który rozpropagował muzykę reggae. Urodzony w roku 1945 był żarliwym wyznawcą rastafarianizmu, wierzył w siłę ludzi czarnoskórych. W 1965 roku założył trio The Wailers, które było znane na cały świat.Ze względu na wierzenia religijne nie godził się na amputację palca u nogi zaatakowanego przez nowotwór. Ostatecznie doszło do amputacji, ale i tak Marley umarł bardzo młodo. Stał się postacią kultową jeszcze za swojego życia. Jego piosenki są znane na całym świecie, niedawno utwór pod tytułem "Three Little Birds" został wykorzystany w filmie "Jestem Legendą", w którym zagrał Will Smith. Za życia Boba Marleya zostało wydanych dziesięć jego płyt, w tym trzy z zespołem The Wailers. Po jego śmierci w 1981 roku wydano (jak do tej pory) czternaście albumów. W roku 1994 Bob Marley pośmiertnie dołączył do Rock and Roll Hall of Fame, która jest muzeum najwybitniejszych muzyków, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój muzyki.

Tina Turner- sceniczny wulkan energii."Simply The Best" to niezwykle znana piosenka, którą każdego dnia gra wiele rozgłośni radiowych. Jej wykonawczyni jest "po prostu najlepsza". Mowa oczywiście o niepokonanej Tinie Turner. Tina Turner a w zasadzie Anna Mae Bullock urodziła się w roku 1939, kiedy świat pogrążył się w II Wojnie Światowej. Pod koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku wyszła za mąż za Ike'a Turnera, był to przełom w jej życiu. Niebawem zaczęła śpiewać w jego zespole. To do nich należy wiele niesamowitych utworów, chociażby River Deep- Mountain High wypromowany w roku 1966. W roku 1976 drogi życia prywatnego oraz zawodowego Tiny i Ike'a rozeszły się. Wzięli oni rozwód a Tina Turner rozpoczęła karierą solową. Albumem "Private Dancer" podbiła listy przebojów. Jej charakterystyczny głos można rozpoznać wszędzie, jest on nieco chrapowaty. Artystka ta nie zamierza kończyć swojej kariery solowej. W roku 2008 pojawiła się na rynku jej nowa płyta "Tina!", a na niej dwie nowe piosenki: "I'm Ready" oraz "It Would Be A Crime".

Tina Turner zawsze była gotowa żeby świetnie zaśpiewać, czy byłoby to przestępstwo? Jej wielbiciele oceniają sami. Czy hiphopowca też można określić jako wybitnego? Ciężko powiedzieć. Większość ludzi postrzega raperów jako przeklinających, recytujących chamskie wiersze, półgłówków. Jednak czy nie można w ich muzyce czegoś więcej? Czegoś bardziej ambitnego, postrzegane w jaśniejszym świetle? Chyba tak. Fakt nie są to wyżyny społeczne i intelektualne. Ale jest wśród raperów wielu takich, dla których wykonywana przez nich muzyka jest całym życiem i wkładają to serce. Jeśli do tego dojdzie odrobina intelektu, szczęścia i wyczucia to można stworzyć coś na styl dzieła artystycznego. Na polskiej arenie hiphopowej jest kilku twórców, którzy wyróżniają się złożoną liną melodyczną i inteligentnymi wersami. Są to m.in. Eldo z Warszawy, O.S.T.R. z Łodzi i Łona ze Szczecina. Oni wyznaczają najwyższy poziom rapu w Polsce. Wśród ludzi obracających się w środowisku hiphopowym odbierani są jako artyści. W tym przypadku są najwybitniejszymi muzykami tego gatunku w Polsce.

Tagi: marley, bob, raggae | Katalog podstron

Od czytelnika


"Kod da Vinci" to ekranizacja powieści autorstwa Dana Browna - książka ta do dzisiaj jest jedną z najchętniej kupowanych książek na świecie. Czyta się ja szybko i przyjemnie, czytelnik jest coraz mile zaskakiwana, akcja jest wartka, zaś zwroty w niej częs…

K-PAX

Dalej

Buffalo Soldiers

Nie jest to amerykański film. Film Buffalo Soldiers nie jest amerykańską produkcją. Jednak mimo wszystko jest to z całą pewnością film godny naszej uwagi. Film ten zalicza się tak naprawdę do dwóch gatunków. Pierwszym z nich jest komediodramat, a drugim c…
Dalej

Ekranicacje filmowe

Dalej