Bunty i Babli

Film i aktorzy Film bollywoodzki ze skandalem obyczajowym w tle. Kiedy Hindusi kręcili w roku 2005 swój głośny film Bunty i Babli, wyraźnie wzorowali się na amerykańskiej produkcji sprzed prawie czterdziestu lat, na filmie Bonnie i Clyde z roku 1967.Oba filmy ukazują perypetie zakochanej pary, która popadła w konflikt z prawem.W filmie amerykańskim zakochana para brutalnie napada na banki. W filmie indyjskim mamy do czynienia z parą genialnym, sympatycznych oszustów. To, co łączy oba filmy to ukazanie silnego uczucia dwójki bohaterów, rodzącego się podczas wspólnych przestępstw. Wszystko inne filmy te dzieli. W filmie bollywood brakuje scen brutalności, bohaterowie kierują się szlachetnymi motywami. Jak wszystkie filmy bollywood i ten kończy się happy endem. Jednak w filmie obserwujemy pewne ważne odstępstwa od utartych schematów kinematografii indyjskiej. Po raz pierwszy zamieszczono scenę publicznego okazania uczuć, pocałunku, łamiąc w ten sposób pewne tabu i co stało się głośnym wydarzeniem w obyczajowości tego kraju. Wpływ kultury zachodniej jest aż nadto widoczny.

Czasem Słońce Czasem Deszcz - film o miłości rodzinnej. Czasem Słońce Czasem Deszcz to jedna z najgłośniejszych i najbardziej znanych produkcji kinematografii indyjskiej ostatnich lat. Obejrzało ją na całym świecie prawie 1,5 mln widzów. Film ten kładzie główny nacisk na więzy rodzinne, łączące głównych bohaterów. Prawdziwa miłość to uczucie, które zwycięży wszystkie przeciwności losu. Zgodnie ze schematem filmów bollywood ,film kończy się szczęśliwie. Istotną rolę w filmie odgrywa muzyka i taniec. Piosenki tworzą atmosferę i uwypuklają najważniejsze filmowe momenty. Sceny taneczne zachwycają wspaniałą choreografią, barwnymi strojami i pięknymi dekoracjami. W głównych rolach możemy podziwiać największe gwiazdy kina bollywood: piękną Kajol i ubóstwianego przez całe Indie ( i nie tylko) Shah Rukh Khana. Film składa się z dwóch części. Pierwsza dzieję się w Indiach. Opowiada o kulturze, wychowaniu, i tradycjach wschodnich. Tłem drugiej części jest Londyn, co daje doskonałą okazję do konfrontacji dwóch kultur indyjskiej i angielskiej. Film, z uwagi na swe uniwersalne wartości, został ciepło przyjęty przez widzów na całym świecie.

Naprzód Indie, czyli bollywood, jakiego nie znamy. Dla wszystkich tych, którzy uważają filmy bollywood za mało ambitne, pozbawione głębszej treści romansidła film Chack de India był ogromnym zakoczeniem.

Od czytelnika


Mariusz jest synem Marioli. Mariusz przez szesnaście lat wychowywał się w sierocińcu ale nie mógł znaleźć tam domu dla siebie ponieważ bardzo brakowało mu matki. Próbował ją zastępować brat ale to nie odniosło skutków. Mariusz wciąż się buntował i sprawia…

Milczenie owiec

Dalej

Jazzman Gerry Mullingan

Dalej

wideofilmowanie kraków

 "Centralne biuro uwodzenia" to zupełnie przeciętny i nie wnoszący do historii kina niczego konstruktywnego film, w którym jedną z głównych ról zagrał Antonio Banderas. Produkcja ta na ekrany kin - zarówno światowych, jak i polskich - weszła w roku ubi…
Dalej

Kate i Leopold

Dalej