Dracula

Film i aktorzy Powieść "Dracula", napisana pod koniec XVIII wieku przez angielskiego pisarza, Brama Stokera to najbardziej znany horror w historii literatury. Powieść ta doczekała się także dziesiątek filmowych adaptacji. Które warto obejrzeć?Wszystko zaczęło się w 1922 roku filmem "Nosferatu: Symfonia grozy". To klasyka światowego kina. Film ten warto obejrzeć, chociażby po to, by zobaczyć przedwojenny styl gry aktorów, montażu, adaptacji scenariusza. Film ten przy tym posiada niezwykły klimat.Warto poznać także film z 1969 roku, pt "Nieustraszeni pogromcy wampirów. Film ten jest swoista parodia tego, co nas zawsze straszyło. Dzieło to, nakręcone przez polskiego reżysera Romana Polańskiego, jest"radosnym" obrazem mówiącym o tym, że wampiry nie muszą być straszne.Ze współczesnych najlepiej przedstawia się "Dracula" z 2002 roku, a w reżyserii Rogera Younga. W postać Jonathana Harkera wcielił się Hardy Kruger Jr.. film ten nienakręcony jest w przepięknych, europejskich plenerach, a niektóre sceny przypominają najbardziej mroczne fragmenty gotyckiej opowieści.

Frankenstein to jedna z najbardziej znanych postaci w świecie światowego horroru. Jako pierwszy tę postać na ekrany kin przeniósł James Whale w 1931 roku. Film od razu zyskał rozgłos i do dziś dzień jest jednym z najznamienitszych horrorów w historii kinematografii.Naukowiec ze szczątków ludzi tworzy nowe życie. Tyle że nowe życie budzi strach i przeraża. Potwor terroryzuje okolicę, zagraża także życiu swojemu stwórcy, bowiem chce się zemścić za to, że ten powołał go do życia. W główne postaci wcieli się znakomici aktorzy: Boris Karloff, Colin Clive, Mae Clark. Mimo że film nakręcony był dawno temu, to wciąż zachwyca - wspaniale jest zmontowany, mroczny klimat przewyższa niejedną współczesną produkcje.Z produkcji ostatnich lat najlepiej prezentuje się film "Frankenstein" z 1995 roku. W rolę monstrum wcielił się znakomity Robert de Niro. Film ten to wolna adaptacja książki napisanej przez Mary Shelley. Mimo wielu innowacji, film ten wciąż fascynuje... i straszy.

W horrorach potrzebujemy strachu. Oglądanie filmów grozy, które zamiast przerażać nas bawią, nie jest szczytem naszych filmowych oczekiwań. Nie po to bowiem idziemy do kina na "przerażający" film, by się nie bać.W horrorach najbardziej przerażają nas nagłe zwroty akcji, szybki sceny, podczas których budowane przed dłuższy czas napięcie kończy się nagłym atakiem.

Od czytelnika


"Desperado" to film cieszący się dzisiaj mianem kultowego. W karierze Antonio Banderasa jest on o tyle ważny, że uczynił z niego mega gwiazdę światowego formatu - co oczywiście nie oznacza, że aktor nie był znany wcześniej. Swoją światową premierę produkc…

Jazzman Dizzy Gillespie

Dalej

Woody Allena

Dalej

Lucjano Pavarotti

Lucjano Pavarotti urodził się w małym, zaniedbanym budynku w Modenie. Mimo, że rodzina żyła w ubogich i ciężkich warunkach, Lucjano wspomina ten okres jako niezwykle szczęśliwy. Ojciec jego, Fernando, został obdarzony przez naturę pięknym tenorem. Śpiewał…
Dalej

Skazani na Shawshank

Dalej