Duma i uprzedzenie

Film i aktorzy Duma i uprzedzenie, jeden motyw, wiele ekranizacji. Do motywów dziewiętnastowiecznej powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie" sięgano niejeden raz. Ostatnio uczynili to Amerykanie w 2005 roku oraz Hindusi w roku 2006 roku tworząc filmy pod tym właśnie tytułem. Akcja książki oraz amerykańskiej adaptacji rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii. W wersji bollywoodzkiej akcja przeniesiona jest do współczesnych Indii. Jednak wszystkie dzieła łączy wspólna tematyka. Z jednej strony jest nią rodzące się uczucie pomiędzy młodymi ludźmi z różnych środowisk, z drugiej zaś ukazanie pewnych uniwersalnych cech charakteru człowieka takich jak: ambicja, duma, upór, nieufność, przywiązanie do tradycji klasowych. Celem indyjskiego reżysera było wykazanie, iż pewne postawy są niezależnie od epoki i miejsca. Twórcom filmu udało się doskonale wpleść zachodni scenariusza w kulturę, i zwyczajowość i folklor Indii: ukazane są typowo Indyjskie wesela, muzyka. Ważnym i nowym akcentem, świadczącym o otwarciu indyjskiej kinematografii na wpływy zachodnie jest udział w filmie bollywood gwiazdy amerykańskiej muzyki POP - Ashanti.

Josh, indyjska wersja The West Side Story. W roku 1967 powstał amerykański musical The West Side Story z muzyką George'a Gershwina. Ponad trzydzieści lat później Hindusi nakręcili Josha, film odmienny w odbiorze i nastroju, jednak mający wiele cech wspólnych z dziełem amerykańskim. Oba filmy opowiadają o walkach gangów miejskich. Ponadto, w obu filmach ukazany jest wątek miłosny pomiędzy członkami zwaśnionych gangów. Wspólny jest również motyw muzyczny, i motyw tańca aczkolwiek ukazany w odmienny sposób. W West Side Story taniec ma charakter baletowy i symboliczny. W Joshu sceny tańca są bardziej różnorodne, odpowiadające wymogom sytuacji. Również muzyka ma charakter bardziej nastrojowy i emocjonalny. Jednak Josh, pomimo analogii z amerykańskim pierwowzorem jest filmem na wskroś bollywoodzkim. Zgodnie z kanonem film ma szczęśliwe zakończenie, dobro i miłość zwyciężają. Film jest mocno osadzony w realiach indyjskich ukazując lokalne obyczaje i tradycje. Czerpiąc z kultury amerykańskiej reżyserowi udało się stworzyć całkowicie indywidualne dzieło.

Dlatego postanowił, by to media wybrały za niego nowego przeciwnika i wybór pada na Rocky'ego, który przyjmuje ofertę. Sam Apollo traktuje tę walkę jak żart, ale to właśnie on pierwszy na ringu upada na łopatki. Rocky przegrywa minimalnie na punkty, a zainteresowanie mediów Rockym wzrasta.

Od czytelnika


"Kod da Vinci" to ekranizacja powieści autorstwa Dana Browna - książka ta do dzisiaj jest jedną z najchętniej kupowanych książek na świecie. Czyta się ja szybko i przyjemnie, czytelnik jest coraz mile zaskakiwana, akcja jest wartka, zaś zwroty w niej częs…

wideofilmowanie w zamościu

Dalej

Głupi i głupszy

Dalej

Tata i małolata

"Tata i małolata" to bardzo dobra propozycja dla tych osób, które chcą się zrelaksować przy komedii lekkiej, łatwej i przyjemnej. W roli tytułowego taty wystąpił tutaj znakomity aktor rodem z Francji, a mianowicie Gerard Depardieu. Film ten liczy sobie la…
Dalej

Człowiek w żelaznej masce

Dalej