Harry Potter i Czara Ognia

"Harry Potter i Czara Ognia" to czwarta część sagi o przygodach młodego czarodzieja Harry'ego Pottera oraz jego przyjaciół i jednocześnie pierwsza, w której Ralph Fiennes objawił się w pełnej krasie jako demoniczny Lord Voldemort. Aktor jest tak znakomicie ucharakteryzowany, że naprawdę można mieć trudności z jego rozpoznaniem. Film został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym jedną nominacją do Oscara. Zdecydowana większość "potteromaniaków" jest całkowicie zgodna co do tego, że jak do tej pory - jest to najlepsza ekranizacja bestsellerowych powieści J. K. Rowling. "Harry Potter i Czara Ognia" to film liczący sobie cztery lata, a został on wyreżyserowany przez Mike'a Newella. Scenariusz do niego napisał natomiast Steve Kloves. Oprócz wyżej wspomnianego Fiennesa na ekranie zobaczyć można takich aktorów jak między innymi Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Michael Gambon, Alan Rickman oraz Tom Felton. Akcja tej części rozgrywa się w Hogwarcie podczas słynnego Turnieju Trójmagicznego.

"Lista Schindlera" to jeden z ważniejszych filmów nie tylko w światowej kinematografii, ale także w indywidualnym dorobku aktorskim Ralpha Fiennesa - a to z tego powodu, iż rola w tej produkcji przyniosła temu znakomitemu brytyjskiemu aktorowi nominację do prestiżowego Oscara. Generalnie rzecz biorąc, obraz dostał tych statuetek siedem na łącznie dwanaście nominacji (nie były to, rzecz jasna, jedyne nagrody, jakimi go uhonorowano). Film został nakręcony przed szesnastoma laty. za jego wyreżyserowanie odpowiedzialny był Steven Spielberg, scenariusz natomiast napisał Steven Zaillian. Warto dodać, iż autorem zdjęć do filmu był znany polski operator Janusz Kamiński. Oprócz powyżej wymienionego Fiennesa w filmie tym zagrali tacy aktorzy jak między innymi Liam Neeson (bohater tytułowy), Ben Kingsley, Caroline Goodall, Andrzej Seweryn, Jonathan Sagall oraz Maciej Kozłowski. Jest to opowieść oparta na faktach, a przedstawia historię Niemca, Oskara Schindlera, który podczas drugiej wojny ratował Żydów.

"Droga do zatracenia" to bardzo dobry film, w którym jedną z głównych ról zagrał Paul Newman - za swoją kreację otrzymał on dziewiątą, ostatnią już w swojej karierze nominację do Oscara. Generalnie rzecz biorąc, obraz ten został uhonorowany jedną prestiżową statuetką na łącznie sześć nominacji. Film ten swoją premierę - tak światową, jak i w naszym kraju - miał przed siedmioma laty. Był jednocześnie jednym z ostatnich występów aktorskich Paula Newmana, który potem pokazał się już tylko w dwóch produkcjach. "Droga do zatracenia" to obraz wyreżyserowany przez Sama Mendesa. Scenariusz do niego natomiast napisał David Self. Oprócz Newmana na ekranie zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Tom Hanks, Daniel Craig, Tyler Hoechlin, Stanley Tucci, Jude Law oraz Jennifer Jason Leigh. Akcja tego filmu toczy się w Stanach Zjednoczonych, a uściślając - w Chicago. Są lata trzydzieste ubiegłego wieku. W mieście tym rządy sprawuje słynny gangster Al Capone. Bohaterem jest Michael O'Sullivan.

Tagi: scenariusz, obraz, oscar | Katalog podstron

Od czytelnika


Obok wielkich, bardzo popularnych kin, które mieszczą się bardzo często w centrach handlowych, są jeszcze inne. Nie każdy może wie o ich istnieniu, ale są. Najstarsze kino na świecie znajduje się właśnie w Polsce, a dokładniej w Szczecinie. Jest to oczywi…

Skazani na Shawshank

Dalej

Początki aktorstwa

Dalej

Miasto Boga

Mówiąc o filmach absolutnie wybitnych nie sposób pominąć produkcji zatytułowanej "Miasto Boga". To film wstrząsający, ale zarazem niosący bardzo optymistyczne przesłanie. Jest ono proste i mówi, że każdy jest kowalem swojego losu, każdy obiera sam ścieżką…
Dalej

Bridget Jones

Dalej