Kod da Vinci

"Kod da Vinci" to ekranizacja powieści autorstwa Dana Browna - książka ta do dzisiaj jest jedną z najchętniej kupowanych książek na świecie. Czyta się ja szybko i przyjemnie, czytelnik jest coraz mile zaskakiwana, akcja jest wartka, zaś zwroty w niej częste. Niestety, o filmie tego powiedzieć nie można - jest przerażająco nudny, rozwlekły i absolutnie nie oddający klimatu powieści. Nie była w stanie uratować go nawet doborowa, gwiazdorska obsada. A znalazł się w niej także i znakomity aktor francuski Jean Reno, który wcielił się tutaj w postać policjanta imieniem Bezu Fache. Film ten swoją premierę - tak światową, jak i polską - miał przed trzema laty. Za jego wyreżyserowanie odpowiedzialny był Ron Howard, scenariusz natomiast napisał Akiva Goldsman. Oprócz wspomnianego już Reno w produkcji tej zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Tom Hanks, Audrey Tautom, Ian McKellen, Alfred Molina, Jurgen Prochnow oraz Paul Bełtany. Film traktuje o poszukiwaniach legendarnego Świętego Graala.

Na czym, jak na czym, ale nakręceniu bardzo dobrych filmów Francuzi znają się naprawdę znakomicie. Przykładem tego jest znakomita komedia zatytułowana "Goście, goście" z Jeanem Reno w jednej z głównych ról. Produkcja ta liczy sobie dzisiaj już szesnaście lat, ale w dalszym ciągu wraca się do niej z przyjemnością, ponieważ jest bardzo uniwersalna i za każdym razem śmieszy tak samo. Wyreżyserował ją Jean-Marie Poire, który także napisał scenariusz do niej - wspólnie z Christianem Clavierem. Ten drugi oraz Jean reno zagrali w tej produkcji role główne. Oprócz nich w produkcji tej wystąpili także tacy aktorzy jak między innymi Valerie Lemercier, Marie-Anne Chanel, Christian Bujeau, Gerard Sety oraz Arielle Semenoff. Jest to bardzo zabawna opowieść, która rozpoczyna się w wieku dwunastym. Gotfryd zakochany jest w Kunegundzie i ubiega się o jej rękę. Niestety, zaczarowany, zabija jej ojca. Aby to wszystko odkręcić, musi cofnąć się w czasie, jednakże dzieje się inaczej i trafia do współczesności.

Jednym z lepszych filmów w zasobnej niezwykle filmografii Jeana Reno jest film zatytułowany "Ronin", gdzie zagrał jedną z głównych ról. Jest to kawałek sensacyjnego kina w bardzo dobrym wydaniu. Obraz ten został nakręcony przed jedenastoma laty. Za wyreżyserowanie go odpowiedzialny był John Frankenheimer, scenariusz do niego natomiast napisali David Mamet oraz Richard Weisz. Oprócz Jeana Reno na planie podziwiać można było takich aktorów jak między innymi Robert De Niro, Sean Bean, Natascha McElhone, Stellan Skarsgard, Skipp Sudduth oraz Jonathan Pryce. W tym miejscu koniecznie trzeba nadmienić, iż słowo użyte w tytule filmu ściśle związane jest z tradycją japońską. Kiedyś byli to samurajowie wynajmowani do ochrony ludzi, których było na to stać i pracę swą traktowali z szacunkiem oraz honorowo. Akcja powyższego filmu natomiast toczy się w czasach współczesnych. Produkcja traktuje o agentach specjalnych, których zadaniem jest zdobywanie rozmaitej dokumentacji o charakterze ściśle tajnym.

Tagi: orkiestra, reżyser, scenariusz | Katalog podstron

Od czytelnika


Być albo nie być Film kilkakrotnie wraca do pewnego wątku, który okazuje się dość kluczowym w kontekście opowiadanych historii. Chodzi mianowicie w tym momencie o kwestię dowódców. Zagadnienie to jak już wspomniano pojawia się w większej ilości momentów i…

Czekolada

Dalej

filmowanie z powietrza

Dalej

Skazani na Shawshank

"Skazani na Shawshank" to bezapelacyjnie jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono - zgodni co do tego faktu są zarówno filmowi krytycy, jak i wielbiciele kina. Produkcja ta swoją światową premierę miała przed piętnastoma laty, na ekrany po…
Dalej

Harry Potter i Czara Ognia

Dalej