Nietykalni

"Nietykalni" to bardzo dobry film zaliczany dzisiaj do klasyki światowej kinematografii. Jest to także bodajże najważniejszy obraz w dorobku aktorskim Seana Connery - wcielił się on tutaj w postać Jima Malone'a i za rolę tą został uhonorowany Oscarem. Dodatkowo film nominowany był do tej prestiżowej statuetki jeszcze w trzech innych kategoriach. Został nakręcony przed dwudziestoma dwoma laty. Za jego wyreżyserowanie odpowiedzialny był Brian De Palma, natomiast scenariusz do niego napisał David Mamet. Ścieżkę dźwiękową z kolei skomponował Ennio Morricone. Seanowi Connery partnerowali na planie tacy aktorzy jak między innymi Kevin Costner, Charles Martin Smith, Andy Garcia, Robert De Niro, Richard Bradford oraz Patricia Clarkson. Akcja tego filmu rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej - w Chicago. Są to czasy, kiedy miastem niepodzielnie rządzi Al Capone. Elliot Ness podejmuje się stawienia mu czoła i wsadzenia go do więzienia. W tym też celu powołuje do życia specjalną grupę.

"Indiana Jones i ostatnia krucjata" to kultowy już film, który bez wątpienia sporo by stracił, gdyby nie zagrał w nim Sean Connery - wcielił się w postać ojca tytułowego bohatera, udowadniając tym samym po raz już kolejny, że jest aktorem niesamowicie wszechstronnym, ponieważ znakomicie radzi sobie z rolami tak dramatycznymi, jak i komediowymi. Za rolę Henry'ego Jonesa został nagrodzony między innymi nominacją do Złotego Globu. Sam film z kolei zdobył wiele wyróżnień, pośród których wymienić należy jedną statuetkę Oscara (na łącznie trzy nominacje). Obraz ten liczy sobie lat dwadzieścia. Został wyreżyserowany przez Stevena Spielberga, scenariusz do niego z kolei napisał George Lucas we współpracy z trzema innymi autorami. Oprócz Connery'ego w filmie tym zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Harrisom Ford (tytułowy bohater), Denholm Elliott, Alison Doody, John Rhys-Davies, Julian Glover oraz River Phoenix. Tym razem dzielny Indiana Jones wyrusza na poszukiwania Świętego Graala.

"Imię róży" to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych filmów w historii światowej kinematografii. Znakomity aktor szkockiego pochodzenia Sean Connery zagrał w nim postać Williama z Baskerville. Obraz ten został nakręcony przed dwudziestoma trzema laty. Za jego wyreżyserowanie odpowiedzialny był Jean-Jacques Annaud, który również napisał do niego scenariusz - wspólnie z czterema innymi autorami. Scenariusz powstał na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Umberto Eco o tym samym tytule. Oprócz Seana Connery na ekranie zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Christian Slater, Helmut Qualtinger, Michael Lonsdale, Volker Prechtel, Feodor Chaliapin Jr. oraz William Hickey. Akcja filmu rozgrywa się w epoce średniowiecznej, a uściślając - w latach czterdziestych czternastego stulecia. W pewnym klasztorze ojców dominikanów dochodzi w niewyjaśnionych okolicznościach do morderstwa. Mnisi są tym faktem bardzo porządnie przerażeni i obawiają się, że nadciąga niechybnie koniec świata.

Tagi: obraz, jones, przygody | Katalog podstron

Od czytelnika


Trance to gatunek muzyki elektronicznej wywodzący się z Europy, a dokładniej z Niemiec. Jego powstanie datuje się na lata 90 wieku XX. Największą popularność trance przeżywa jednak dopiero obecnie. Trance to angielskie słowo oznaczające trans lub uniesien…

Bill

Dalej

Polscy aktorzy

Dalej

produkcja filmowa Poznań

 Zarówno starsi, jak i młodzi - wszyscy znamy kultowy serial reżyserii Stanisława Barei pod tytułem "Alternatywy 4". Wielu telewidzów śledzących rozwój polskiej kinematografii jest zdania, ze to najlepszy serial w historii polskiego filmu. O tym, czy n…
Dalej

Gruby i chudszy

Dalej