Pachnidło

Kiedy 1985 roku, niemiecki pisarz Patrick Süskind wydał swoją powieść zatytułowaną "Pachnidło" nikt nawet nie przypuszczał, że książka ta zyska uznanie w świecie filmu i zekranizowana zostanie kinowym przebojem. Tymczasem "Pachnidło" w 2006 roku znalazło się na szczytach najpopularniejszych filmów. Historia mordercy ukazana została w filmie z taką tajemniczością i grozą, że trudno zapomnieć postać Jana Baptysty Grenouille`a.Co urzeka w "Pachnidle"? Chyba to, że nie jest ten film nagrany w Hollywood. Europejskie kino jest zupełnie inne, inny dźwięk, inny sposób kadru, montażu. Inni aktorzy - Ben Whinshaw, Rachel Hurd-Wood i legenda światowego kina, Dustin Hoffman. Ten znakomity obraz mordercy wpleciony w niezwykle mroczne klimaty okraszony wspaniałymi sceneriami średniowiecznego Paryża i okolic. To również wspaniale kostiumy oddające klimat osiemnastego wieku. Już dziś można śmiało powiedzieć, że to jedna z najlepszych adaptacji filmowych naszego stulecia.

Nie jest to jakiś stary film. Niewątpliwie Agnes Browne nie jest absolutnie starym filmem. Nie ma co do tego kompletnie żadnych większych wątpliwości. Jest to jak najbardziej kwestia oczywista. Agnes Browne jest filmem oczywiście produkcji amerykańskiej. Jednak w tym procesie brali udział również Irlandczycy. W każdym razie film Agnes Browne jest z całą pewnością produkcją godną polecenia. Co do tej kwestii tak naprawdę nie ma kompletnie i absolutnie żadnych większych wątpliwości. Jest to jak najbardziej oczywista kwestia. Jest to komediodramat. Trwa on jednak naprawdę dość krótko, bo zaledwie dziewięćdziesiąt dwie minuty. Jest to więc naprawdę dość krótko. Niewątpliwie Agnes Browne jest wart naszej uwagi. Wyprodukowano go dokładnie w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku, jednak w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej film Agnes Browne miał swoja premierę dokładnie trzeciego marca dwutysięcznego roku, czyli już dokładnie dziewięć lat temu. Jednak w każdym razie stale warto go obejrzeć. Jest ton godny polecenia.

Mafia, która miała powiązania z jego rodzicami, morduje ojca, a potem podpisuje na Vito wyrok śmierci - gangster obawia się, że syn, kiedy podrośnie, będzie szukał sposobu na pomszczenie ojca. Jego matka udała się do gangstera, by prosić o łaskę, ale ten nie daje się przekonać i dodatkowo rozkazuje zabić matkę. Vito jednak udaje się uciec, a kiedy dorasta, wyprowadza się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przybiera nazwisko Corleone.

Od czytelnika


To, czym żyły wszelkie śmieciowe kolorowe gazetki opisujące pseudo życie gwiazd w latach 90. dawało nam cały przekrój społeczeństwa tych lat. Nie chodziło to , jak żyli ci sławni wtedy ludzie i że to mogło nam powiedzieć, jak żył przeciętny człowiek, ale …

Barbie w Dziadku do orzechów

Dalej

Kotka na gorącym, blaszanym dachu

Dalej

Filmy banderasa

"Desperado" to film cieszący się dzisiaj mianem kultowego. W karierze Antonio Banderasa jest on o tyle ważny, że uczynił z niego mega gwiazdę światowego formatu - co oczywiście nie oznacza, że aktor nie był znany wcześniej. Swoją światową premierę produkc…
Dalej

Niewidoczni

Dalej