Requiem dla snu

Filmy i aktorzy "Requiem dla snu" to film, który wywiera na widzu ogromne wrażenie - jest po prostu wstrząsający i na bardzo długo zapada w pamięć. Jego światowa premiera miała miejsce przed dziewięcioma laty, natomiast na ekrany polskich kin obraz ten wszedł w roku następnym. Doczekał się bardzo rozlicznych nagród i wyróżnień, pośród których znalazły się dla przykładu po jednej nominacji do Oscara oraz Złotego Globu. Reżyserem tej produkcji był Darren Aronofsky, on także napisał do niej scenariusz - wspólnie z Hubertem Selbym Jr. Na ekranie zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans, Christopher McDonald oraz Louise Lasser. Film ten przedstawia historie trojga osób, które z powodu różnych uzależnień zmarnowały sobie - mówiąc najogólniej - życie. Jedną z nich do obłędu doprowadziły telewizja oraz odchudzające specyfiki, natomiast dwie pozostałe popadły w uzależnienie od narkotyków. Produkcja ta porusza w widzach najbardziej czułą strunę.

Światowa kinematografia na pewno bardzo wiele by straciła na tym, gdyby Francis Ford Coppola nie istniał. Jedną z najważniejszych pozycji w jego filmowym dorobku jest rewelacyjna ekranizacja bestsellerowej powieści autorstwa Mario Puzo zatytułowanej "Ojciec chrzestny". Film nosi taki sam tytuł, Coppola go wyreżyserował i razem z Puzo napisał do niego scenariusz. Na produkcję posypał się prawdziwy deszcz nagród i wyróżnień, pośród których znalazły się trzy statuetko Oscara (na łącznie aż jedenaście nominacji). Obraz liczy sobie już trzydzieści siedem lat, a można w nim podziwiać tak wspaniałych aktorów jak między innymi niezapomniany Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, Robert Duvall, Richard S. Castellano oraz James Caan. Jest to opowieść o mafijnej rodzinie Corleone - familia jest co prawda włoskiego pochodzenia, aczkolwiek żyje w Stanach Zjednoczonych. Głową tego rodu jest Don Vito Corleone, który interesy prowadzi ręką pewną i bezwzględną. Wartością dlań najwyższą jest dobro rodziny.

"Dwunastu gniewnych ludzi" to jeden z najważniejszych w historii kina filmów. Otrzymał rozliczne nagrody i wyróżnienia - w gronie tym znalazły się również trzy nominacje do Oscara. Jest to dzisiaj już dość wiekowa produkcja, albowiem liczy sobie pięćdziesiąt dwa lata. Została wyreżyserowana przez Syneya Lumeta, natomiast scenariusz do niej napisał Reginald Rose. Na ekranie można było podziwiać takich aktorów jak między innymi Martin Balsam, Henry Fonda, John Fiedler, E.G. Marshall, Joseph Sweeney oraz Jack Klugman. Akcja tej opowieści rozgrywa się na sądowej sali, a uściślając - poza jej kulisami. Na wokandzie jest sprawa o morderstwo - na pierwszy rzut oka wydaje się zupełnie oczywista i początkowo nikt nie ma wątpliwości co do tego, że człowiek, który został oskarżony o popełnienie zbrodni jest temu winien. Jego los spoczywa w rękach dwunastu przysięgłych, którzy poza sądową salą toczą niesamowicie burzliwą dyskusję w sprawie ustalenia wyroku - a ten musi pozostać podjęty jednomyślnie.

Tagi: gorzej, obraz, człowiek | Katalog podstron

Od czytelnika


"Sezon na słówka" to film, który może niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu, aczkolwiek obejrzeć go nie zaszkodzi. Tym bardziej, że w jednej z głównych ról wystąpiła w nim znakomita aktorka francuskiego pochodzenia Juliette Binoche. Produkcja ta zos…

Asterix i Obelix

Dalej

Lekcje Nasha

Dalej

Scary Movie

Scary Movie to parodia kilku hitów filmowych w jednym. Ale przede wszystkim jest to jedno wielkie wyśmiewanie się z filmu "Krzyk", w którym morderca przebrany za śmierć morduje licealistów małego miasteczka Woodsboro. Każda z ofiar była początkowo męczona…
Dalej

Imie róży

Dalej