Thriller w wydaniu bollywoodzkim

Film i aktorzy Thriller w wydaniu bollywoodzkim. W roku 2004 Amerykanie nakręcili swój słynny dramat Upiór w Operze. Trzy lata później, w roku 2007, Hindusi odpowiedzieli produkcją Om Shanti Om. Głównym wątkiem filmu bollywood jest prawdziwa miłość, która nie umiera wraz ze śmiercią bohaterów, lecz trwa przez kolejne wcielenia. W obu filmach ważną rolę odrywa muzyka. W filmie amerykańskim muzyka zastępuje słowa, jest bardzo wzniosła i trudna w odbiorze. Tworzy nastrój, opowiada, tłumaczy. W Om Shanti Om muzyka jest lekka, przyjemna i łatwa dla ucha. Wyraża uczucia i emocje zakochanych bohaterów. W filmie wyraźnie można zauważyć wpływ zachodniej kinematografii. Pojawiają się nowe gatunki muzyczne jak walc wiedeński, dotąd niespotykany w żadnej innej indyjskiej produkcji. Taniec i stroje odbiegają od bollywoodzkiego kanonu. Pomija się w nich aspekt hinduskiego folkloru. Om Shanti Om to pierwszy film bollywood dla wielbicieli innych gatunków filmowych. Można w nim dojrzeć motywy charakterystyczne dla horroru czy nawet psychologicznego thillera. Film ten jest najlepszym przykładem ewolucji tradycyjnych filmów bollywood w kierunku wyznaczonym przez kinematografię amerykańską.

Don, czyli bollywoodzki film akcji. W roku 2006 powstały dwa filmy na pozór różne, a jednak bardzo do siebie podobne. Są to kolejna opowieść o przygodach Jamesa Bonda w filmie Casino Royal i bollywoodzki Don. Oba filmy należą do klasyki filmów akcji. W amerykańskiej ekranizacji głównym bohaterem jest agent za służbie rządu Wielkiej Brytanii. W indyjskiej natomiast, głównym bohaterem jest boss mafii - tytułowy DON. Oba filmy są pełne pościgów, efektów specjalnych i nowoczesnych gadżetów. W obu filmach występuje także wątek miłosny, jednak ukazany w odmienny sposób. W zachodniej produkcji główny bohater to osoba, której przelotne związki z kobietami ograniczają się jedynie do kontaktów fizycznych, natomiast film indyjski ukazuje typowo bollywoodzki model prawdziwej miłości. Don, mimo swojego zakłamania, jest oddany i wierny tylko jednej kobiecie. W filmie występują także typowo indyjskie aspekty obyczajowe: miedzy innymi święto boga Ganesy. Don jest kolejnym przykładem indyjskiego filmu zainspirowanego klasyką światowego kina, tym razem kina akcji.

Udało mu się przeprowadzić do Filadelfii, gdzie w wieku osiemnastu lat trenował boks coraz bardziej poważnie. Ojciec zawsze mu powtarzał, że skoro z mózgiem się nie urodził, powinien pracować pięściami.

Od czytelnika


Bob Marley - prekursor reggae.Któż nie zna Boba Marleya? Miłośnicy reaggae, ska, rocka i wielu wielu innych gatunków muzycznych znają tego jamajskiego artystę, który rozpropagował muzykę reggae. Urodzony w roku 1945 był żarliwym wyznawcą rastafarianizmu, …

wideofilmowanie - Bydgoszcz

Dalej

Obsada filmu

Dalej

Scoop - Gorący temat

"Scoop - Gorący temat" to znakomita propozycja dla wszystkich wielbicieli kina w wydaniu Woody'ego Allena. Nazwiska temu chyba nikomu specjalnie reklamować nie trzeba. Allen powyższy obraz nakręcił przed trzema laty, sam również napisał do niego scenarius…
Dalej

Jason Bourne

Dalej