Wielki błękit

"Wielki błękit" to jeden z najlepszych filmów w bardzo bogatej filmografii znakomitego aktora francuskiego Jeana Reno. Jest to produkcja licząca sobie dzisiaj co prawda dwadzieścia jeden lat, aczkolwiek powraca się do niej z przyjemnością. Wyreżyserował ją Luc Besson, on także - wspólnie z czterema innymi osobami - napisał do niej scenariusz. Oprócz Jeana Reno w obrazie tym zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Rosanna Arquette, Jean-Marc Barr, Paul Shenar, Sergio Castellitto, Jean Bouise oraz Marc Duret. Inspiracją do nakręcenia tego filmu była historia dwóch z grona najsłynniejszych nurków rodem z Francji, a mianowicie Jacquesa Mayola oraz Enzo Maiorciego (ten drugi w filmie ma na nazwisko Molinari). Pamiętać jednakże przy tym należy, iż nie jest to żaden biograficzny film, nie wszystko, co zostało w nim pokazane pokrywało się z rzeczywistością. Jest to opowieść o tym, w jaki sposób rywalizowali pomiędzy sobą wyżej wspomniani nurkowie. Atutem tego filmu są piękne zdjęcia.

"Przyjaciel gangstera" to znakomita propozycja na nudne popołudnie. Jest to kryminalna komedia z Jeanem Reno w jednej z głównych ról. Swoją światową premierę film ten miał przed sześcioma laty, zaś na ekrany polskich kin trafił w roku następnym. Za wyreżyserowanie tej produkcji odpowiedzialny był Francis Veber, on również - wspólnie z Sergem Frydmanem - napisał scenariusz. Oprócz Jeana Reno w obrazie tym wystąpili tacy aktorzy jak między innymi Gerard Depardieu, Andre Dussollier, Jean-Pierre Malo, Richard Berry oraz Jean-Michel Noirey. Głównymi bohaterami są dwaj drobni złodzieje, a mianowicie Quentin oraz Ruby (w tej roli Reno). Jeden stanowi całkowite przeciwieństwo drugiego. Ruby to typowy cwaniak, który zdecydowanie woli działać, a nie mówić o tym, co zrobi.Z kolei Quetnin to bardzo sympatyczny i nieco naiwny gość. A poznają się w więzieniu, gdzie każdy z nich trafia z zupełnie innego powodu. W miarę upływu czasu wywiązuje się między nimi nić sympatii, udaje im się też uciec z więzienia.

"Różowa Pantera" to następna propozycja, która z pewnością przyda się na nieciekawy wieczór. To całkiem przyjemna komedia, przy czym nie należy się w niej doszukiwać jakiejś intelektualnej głębi - to produkcja z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Jean Reno wcielił się tutaj w postać Pontona. Film został nakręcony przed trzema laty. Za jego wyreżyserowanie odpowiedzialny był Shawn Levy, scenariusz natomiast napisali Steve Martin (który ponadto wystąpił w roli głównej) oraz Len Blum. Oprócz powyżej wspomnianych Reno i Martina na ekranie zaprezentowali się tacy aktorzy jak między innymi Kevin Kline, Beyonce Knowles, Emily Mortimer, Henry Czerny, Stephen Rowe oraz Roger Rees. Inspektor Clouseau charakteryzujący się - jak wiadomo - tym, że jest strasznym gamoniem i ma pecha, tym razem ma na głowie do rozwikłania dwie sprawy. Jedna dotyczy morderstwa, a druga bardzo cennego, słynnego klejnotu - jest nim tytułowa Różowa Pantera. Film jest pełen znakomitych gagów i świetnie napisanych dialogów.

Tagi: scenariusz, aktorzy, reżyser | Katalog podstron

Od czytelnika


Bunty- tak Raj nazywał siebie w dzieciństwie, gdy coś psocił. Mówił wtedy: "To nie ja, to Bunty". Kiedy wkroczył na drogę przestępstwa, jeśli to w ogóle można nazwać przestępstwem, tak właśnie siebie nazwał. Dziwne, że jego rodzice nie wpadli na to, iż to…

Głośne produkcje

Dalej

Elizabeth Halperin

Dalej

Męscy aktorzy

Męscy aktorzy podobnie jak i kobiecy aktorzy są postawieni przed ciężką próbą, ponieważ po otrzymaniu scenariusza musza się doskonale wczuć w bycie daną postacią, a czasami nawet idzie za tym zmiana swojego wyglądu, co czasami jest nawet wyniszczające dla…
Dalej

Na wysokiej fali

Dalej